Esindus | Mängijaid tasub kuulata

2023. aasta saab lõplikult purki peatreener Martin Kuldmägi mõtetega esindusmeeskonna kohta. Oli keeruline hooaeg ja nii mõneski mõttes ühe ajastu lõpp.

* * *

Juba ilmunud hooaja kokkuvõtted: 2014/15; 2012; 2010 II; 2010 I; 2008

* * *

Kuidas hooajale tagasi vaatad?
Ütleksin kokkuvõtteks niimoodi, et aeg-ajalt tuleb ka treenerina ja klubina mängijaid kuulata. Mängijate või siis vähemalt teatud mängijate skeptitsism ja murelikkus hooaja eel olid hooaja lõpuks õigustatud ja põhjendatud, tuleb tõdeda.

Võibolla oli treenerina lihtne kukkuda mingisugusesse optimismilõksu ja uskuda, et sportlik tulemus on tehtav ja hea treeningkeskkonna loomine või siis jätkamine võimalik. Aastavahetuse paiku oli optimismi natuke liiga palju. Teatud mängijate vaade oli natuke realistlikum, nende hinnang oli adekvaatsem. Ütlen siis ausalt, et teatud aspektides tasub mängijaid ja nende vaistu usaldada rohkem kui enda oma.

Minnes tagasi kevadesse ja teades kõike, mis juhtus, kas klubi teeks sama otsuse uuesti?
[mõtleb] Teeksime, aga muudaksime mingeid asjaolusid seal ümber. Midagi pole salata, aasta muutis erakordselt keeruliseks nelja mängija ootamatu lahkumine hooaja eel ja käigus. Kui oleksime suutnud neid asju vältida ja hoida kasvandikke enda juures, siis tahaks II liigat uuesti alustada küll.

Ei ole suur saladus, et treeningprotsess sel hooajal ei rahuldanud ühelgi hetkel.
Nii mustades toonides seda isegi ei näeks. Klassikaline madalamate liigade hooaeg: kuni jaanipäevani oli tabeliseis kindlasti väga hea, isegi natuke ootamatult hea. Treeningkeskkond polnud midagi erilist, aga midagi pidi seal positiivset olema, kui tulemused tulid. Aga sealt edasi oli tõesti laastav. On meil varasemalt nii olnud, oli ka tänavu. Seal polnud midagi positiivset.

Nüüd ootavad esindusmeeskonda uued tuuled, põhimõtteliselt saab see olema uus võistkond. Mida lõppenud hooajast kaasa võtta?
Ütlen ausalt, see verevahetus on nii suure protsendiga, sisuliselt sajaprotsendiliselt muudame koosseisu ja treeningkeskkonda, et keeruline on … Läheme sellele hooajale ikkagi täiesti puhtalt lehelt. Eelmisest kaasa võtta … Mingid nüansid ilmselt tulevad, aga need võibolla hooaja käigus.

Esialgu ütleksin, et see projekt, millega jätkame, alustab nullist. Vanade asjade üks-ühele üle võtmine on täiesti välistatud ja märksõnade kaasa toomine samamoodi. Need mängijad ja see võistkond, kes nüüd alustab, väärib ise avastamist ja õppimist. Ise vigade tegemist ja ise järelduste tegemist.

Soovid lõppenud hooaja kohta mängijatele või fännidele veel mingisuguse sõnumi edastada?
Mängijatele kindlasti sama, mida ütlesin aastalõpuüritusel. Neil on minu sügav austus juba seetõttu, et nad suutsid lõpuni vastu pidada. Mingil hetkel olid sportlikult asjad selged, aga ka emotsionaalselt oli väga keeruline aeg. Aga ütlen, et mängijate sees murdumist ei toimunud. Selle jaoks peab mentaalselt päris tugev olema. Tõesti au ja kiitus. Arvan, et igasugune loogika oleks öelnud, et mängijad loobuvad spordist või helesinisest dressist, aga seda ei juhtunud.

Ja fännidele samuti au ja kiitus. Toetada võistkonda, kellel läheb hästi, kellel on kõik korras, kes võidab mänge, on ülilihtne. Üliloogiline. Aga see ei ole fänluse olemus. Oluline on toetada võistkonda ka siis, kui on raske periood. Meie fännid on meiega olnud aastast aastasse, raskest hetkest raskesse hetkesse. See teeb meele rõõmsaks, need fännid on tõelised fännid ja nendega on lahe seda jalkaasja ajada.

* * *

Ütleme aitäh ka toetajatele: Kodu Kuubis, Põhuplaat.ee, Oskari Veod, Hevo Tehnika, SW Energia, Presto bussid, Teamsport.ee, FIFAA, FYSIOwell stuudio, Fermid.ee, 7element, Saku Läte, Estonian Football Podcast, AV Travel, Pärnu linn, Pärnumaa Spordiliit, Raeküla Vanakooli Keskus ja Eesti Jalgpalli Liit.

Tark mäng, tark klubi!

Arhiiv

Kategooriad