Neljanda tehnikatrenni järgne kodune lugemine

Tegelesime trennis söödutehnika, küljelt küljele pööramise ja mõlema jalaga löögile mängimisega. Järgnevalt kirjutan kõigest natuke pikemalt.

Söödutehnika

Söötmine leiutati 19. sajandi lõpus šotlaste poolt. Enne seda oli küll jalgpall olemas ja sünnimaaks peetakse Inglismaad, kus palli mängiti pea maas ja iga mängija üritas palliga vastase väravasse joosta. Tänu šotlaste söötmisel põhinevale jalgpalli leiutamisele olid nad pika puuga inglastest paremad ja see leiutis on jäänud jalgpalli vaat et oluliseimaks osaks tänaseni.

Söötmise eesmärk on anda pall mugavalt paremal positsioonil olevale kaasmängijale nii, et vastane ei saa palli vahelt lõigata. Seetõttu peab olema sööt antud korraliku keskendumise ja piisava jõuga. Sellele pöörasimegi suure osa trenni ajast tähelepanu ja oli meeldiv näha, et asi läks järjest paremaks.

Söötmist on lihtne harjutada ka iseseisvalt. Vaja läheb palli, head pinnast (näiteks muru, kunstmuru, toa- või saalipõrandat) ja pealehakkamist. Proovige iseseisvalt harjutada seinaga söödumängu mõlema jala ja erineva distantsiga. Alustage lähemalt ja lükake sadakond ühe-kahe-kolme puutega söötu näiteks kolme-nelja meetri kauguselt. Oluline on piisav keskendumine, et iga sööt oleks võimalikult hea kvaliteediga. Ebatäpseid või liiga nõrku/tugevaid sööte pole mõtet arvestada, sest neist pole kasu.

Hiljem võib liikuda mõne meetri kaugemale ja teha läbi sama harjutuse 7-10 meetri kauguselt. Kindlasti söötke mõlemas harjutuses ka nõrgema jalaga, aga pole oluline, et söödaksite kordamööda või mõlema jalaga täpselt sama palju – lihtsalt ärge peljake ka nõrgemat jalga ja tundke end hästi. Usun, et mitmel teist võtab selline söötmine ka korralikult läbi, väsite ära, teete joogipause jne. Tean, et see tundub kõrvaltvaatajale lihtsalt seismine ja palli togimine, aga igat söötu keskendunult andes on see tegelikult väga korralik trenn.

Mida rohkem seda harjutate, seda parem – kuni asi on nii käpas, et sada korralikku järjestikust söötu pole mingi probleem anda. Selline iseseisev treening on ülikasulik, sest tegevus talletub lihasmällu ja mõne aasta pärast pole vaja seda enam nii intensiivselt harjutada, sest olete selgeks saanud lühikese maast söödu kunsti.

Pööramistehnika

Viimases trennis harjutasime pööramist küljelt küljele, eelviimases täielikku ümberpööramist (nt kaitsest tuleva palli ründesse viimise korral). Omaksvõtt ja pööramine on loogiline jätk söödule, mistõttu võib neid pidada kanaks ja munaks – raske öelda, kumb oli enne, kumbagi poleks teiseta, seega raske öelda, kumb on olulisem või kumb vähemoluline. Seega mõlemad on üliolulised.

Pööramist on kõige parem harjutada kahe seina vahel, näiteks enne või pärast saalitrenni. Söödad vastu üht seina, pöörad ja söödad vastu teist. Keskendud, et söödud oleksid korralikud, pöörded kvaliteetsed ja pall kogu aeg mugavalt jala juures. Pöördeid on erinevaid, nendest me rääkisime ja iga pööret saab teha mõlemale poole, vasakule ja paremale. Tasubki mõned lemmikud välja valida ja neid harjutada.

Kuna tulemas on kevad (ja suvi!), siis veedate kindlasti palju aega õues. Kahjuks on selliseid harjutuskohti vähe, kus oleks võimalik sööta kahe seina vahel nagu spordisaalis. Siiski, kui leiate ühe sobiva seina, siis võib harjutust muuta nii, et pärast söötu seina, palli tagasisaamist ja pööret teete mõne vastasest möödamängimise pette, jooksete palliga natuke edasi, pöörate uuesti ümber, jooksete veel palliga ja siis söödate uuesti vastu seina. Nii saab üheaegselt harjutada söötmist, pööramist, palliga vastasest möödamängimist. Samuti on see pika harjutamise peale ilmselt põnevam kui lihtsalt niisama palli vastu seina lüüa.

Löögile minek ja löök

Väravaid meeldib lüüa (peaaegu) kõikidele jalgpalluritele, aga ilma löögile minemise harjutamiseta ja mõtestatud löögi harjutamiseta on see väga keeruline. See on üks mõnusamaid asju, mida harjutada enne ja pärast tavatrenni. Tulge trenni 15-30 minutit varem kohale, võtke pallikotist pall ja hakake harjutama. Ärge lööge seisvat palli ja ärge lööge ka nii, et lükkate koha pealt palli natukene endale ette veerema. Mõelge rahulikult oma peas välja, millist väravalöömismomenti harjutada tahate ja siis harjutage seda.

Näiteks proovige harjutada äärelt palliga jooksmist, vastasest möödamängimist ja palliga sisseliikumist ning lööki taha nurka. Tehke seda kuni trenn algab. Järgmises trennis võtke eesmärgiks näiteks kasti joonelt palli saades värava löömise harjutamine. Seiske palliga karistusala lähedal ja kujutage ette, kust poolt tuleb pall teieni. Nüüd tehke näiteks vasaku jalaga löögipete paremale poole ja minge paremaga löögile. Löömisel loomulikult sihtige mingit väravaosa, mitte kogu väravat. Ja proovige palli hoida lähedal ning võimalikult kiiresti löögile minna, et mängusituatsioonis väravavaht ei teaks ette aimata juba sekundi jagu, millal te lööma hakkate.

Jätan lõpetuseks mõned videod väravatest. Teie mõelge, kuidas neid trennides harjutada saaksite ja proovige harjutada.

Head harjutamist, olge mõnusad ja trennis näeme!

Järgmise trenni aeg on selgumisel ja saadan selle vanematele registreerimiseks nii pea, kui olen kindel, millal ja kus see toimub. Ilmselt tegeleme kahel järgmisel korral omaksvõtu, löögile minemise ja löögiga, nii et saab kindlasti põnev olema! 🙂

Tehnikatreener Aron Niin
Jalgpalliklubi Poseidon
aron@jkposeidon.ee
+372 5648 0363

Arhiiv

Kategooriad